8 تکنیک برتر رشد شخصی و مهارت های موفقیت شغلی

 روانشناسی

موفق ترین افراد اهمیت زیادی را نسبت به رشد و پیشرفت شخصی مستمر خودشان قائل هستند. با انجام تست روانشناسی می توانید خود را بیشتر بشناسید. با وجود اینکه این افراد همواره در عالی ترین نقطه ممکن در شغل خودشان هستند، ولی آنها همچنان در برنامه شلوغ خودشان یک زمانی را در نظر می گیرند تا به صورت دائمی آنها را خارج از محیط های راحت نگه دارد و پتانسیل های درونی آنها را بیشتر مشخص کند.

8 تکنیک برتر رشد شخصی و مهارت های موفقیت شغلی

موفق ترین افراد اهمیت زیادی را نسبت به رشد و پیشرفت شخصی مستمر خودشان قائل هستند. با انجام تست روانشناسی می توانید خود را بیشتر بشناسید.

با وجود اینکه این افراد همواره در عالی ترین نقطه ممکن در شغل خودشان هستند، ولی آنها همچنان در برنامه شلوغ خودشان یک زمانی را در نظر می گیرند تا به صورت دائمی آنها را خارج از محیط های راحت نگه دارد و پتانسیل های درونی آنها را بیشتر مشخص کند.

 

بنابراین سوالی که مطرح می شود عبارت از این است که معنای رشد شخصی چیست؟ رشد شخصی عبارت از یک پروسه روان شناختی، فیزیکی، اجتماعی و رشد معنوی می باشد که در طول زندگی صورت می گیرد. این فرآیند یک فرآیند فعال در مورد یادگیری و رشد مهارت های جدیدی می باشد که بعد از کامل شدن تمامی آموزش های رسمی همچنان ادامه پیدا می کند.

زیبایی مربوط به رشد شخصی در احتمال نامحدود آن می باشد – شما می توانید در حوزه های مختلفی مواردی را یاد بگیرید که علاقه شما را تحریک می کنند و با علاقمند شدن بیشتر شما عمیق تر می شوند. همچنین شما به دلیل رشد مستمر، در یک نوع مسیر زندگی فوق العاده و تکمیلی قرار خواهید گرفت.

در صورتی که ایده رشد شخصی را داشته باشید، هیچ زمانی برای شما دیر نمی باشد. الان زمان مناسبی برای شروع می باشد!

همواره مشکل ترین بخش از هر فرآیند عبارت از اولین قدم می باشد، ولی ادامه دادن آن قطعا سخت تر می باشد.  جای هیچ نگرانی وجود دارد و ما از شما حمایت خواهیم کرد.

در ادامه 8 اصل ساده برای پیشرف داشتن و به دست آوردن رشد شخصی مستمر بیان شده است:

  1. در مورد چیزی که به آن علاقمند هستید، بر مبنای روش خودتان پیشرفت کنید.

همزمان با رشد گوشی های هوشمند، پلت فرم های رسانه ای اجتماعی به یک مورد مهمی در زندگی های روزمره ما تبدیل شده است. با وجود اینکه داستان های موفقیت در زمان های مختلفی الهام بخش می باشند،  ولی زمانی که تعداد بکارگیری نامتناسب آن بیشتر از داستان هایی باشد که در مورد سختی های مستمر مربوط به پیدا کردن کار می باشد، به جای ایجاد احساس ناشایستگی می تواند منجر به ایجاد احساس مناسبی در ما شود. شما تمایل پیدا خواهید کرد که خودتان را مقایسه کنید و در مورد مسیر فعلی زندگی خودتان با سوالاتی مواجه خواهید شد.

ولی نکته مهمی که وجود دارد عبارت از متفاوت بودن شرایط مربوط به هر فرد مختلف می باشد. به عنوان یک کلیشه مناسب نیاز دارید تا مقایسه کردن و قدردانی کردن از داستان های فردی خودتان را متوقف کنید. یک مسیری را مشخص کنید که متناسب با ارزش ها و نیازهای شخصی شما می باشد.

 

به منظور شروع اینکار در مورد علایق و دلبستگی های خودتان تفکر کنید. سعی کنید که خاطرات مربوط به دوران کودکی خودتان را به یاد بیاورید. چه چیزی را در دوران کودکی دوست داشتید؟ بیل گیتس[1] گفته است که احتمالا شما بهتر از شخصی خواهید بود که در سنین 12 تا 18 سالگی منجر به اذیت کردن خودتان می شد.

در صورتی که مورد خاصی برجسته نباشد، در آن صورت نسبت به مواردی که بیشترین لذت را در زندگی شما ایجاد می کنند، تفکر کنید. شما در مورد چه مواردی می توانید ساعت ها صحبت کنید؟

برای مثال، در صورتی که برای یک مدتی یک فیلم خارجی را تماشا کنید، احتمالا در این زمان یک زبانی را یاد خواهید گرفت. حالتی را تصور کنید که این کار باعث شود شما بتوانید بدون زیرنویس فیلم را مشاهده کنید. در این شروایط متوجه خواهید شد که این کار تا چه حدی می تواند منجر به پیشرفت شما شود.

ایدرایز شاه[2] بیان کرده است که "روشن فکری باید به مرور و به تدریج صورت بگیرد – در غیر اینصورت تاثیرات معکوسی بر روی شما خواهد داشت."

زمانی که علاقه خودتان را کشف می کنید، باید شکیبا باشید. به یاد داشته باشید که داشتن پیشرفت تدریجی و نداشتن پیشرفتن شدید یک مورد مناسبی می باشد. ممکن است که به نظر شما هر شخصی غیر از شما با سرعت نور پیشرفت می کند و شاید این مورد منجر به فریب خوردن شما شود. حتی در صورتی که این مورد درست باشد، احساس بی انگیزگی نداشته باشید و برای رشد داشتن بر مبنای سرعت دلخواه خودتان شجاعت لازم را داشته باشید.

می توانید از تست استعداد شغلی بهره ببرید.

 

  1. برای به دست آوردن مهارت های نرم، از کنجکاوی خودتان استفاده کنید

مهارت های نرم دارای اهمیت مشابهی بامهارت های سخت می باشند. در حقیقت شما برای پیشرفت داشتن در محیط کار خودتان نه تنها به ایجاد مهارت های نرم نیاز دارید، بلکه همچنین برای تبدیل شدن به یک انسان بهتر هم به این مهارت نیاز دارید.

برای مثال همدلی را در نظر بگیرید که یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز در محیط کاری و زندگی می باشد. همدلی معمولا در صورت وجود داشتن تجاربی مشابه تجارب گذشته صورت می گیرد. جن لوت یانگ[3] به عنوان برنده رمان گرافیکی معتقد است که همدلی با سایر افراد به دلیل وجود داشتن تجارب مشابه صورت می گیرد.

سوالی که در این موضوع مطرح می شود عبارت از این است که در صورت نبود تجربه مشابه، چه چیزی منجر به همدلی می شود؟

پاسخ این سوال عبارت از کنجکاو بودن نسبت به هر چیزی می باشد! در زمان بعدی که شخصی به شما می گوید نمی تواند با یک مورد خاصی مقابله کند، قبل از اینکه پاسخ خودتان را بیان کنید،  سعی کنید که کنجکاو شوید و خودتان را در شرایط وی تصور کنید.

فرض کنید که خودتان یک شوهری هستید که مخارج خانه را تامین می کنید و نسبت به این نگران باشید که چرا همسر خانه دار شما در پایان روز نسبت به خستگی خودش شکایت می کنید. شاید شما داوطلب شوید که در آخر هفته کارهای وی را خودتان انجام بدهید. شما در نتیجه تغییر قابل توجه دیدگاه خودتان شگفت زده خواهید شد. کنجکاو شدن نه تنها منجر به ایجاد همدلی می شود، بلکه همچنین مهارت های تصمیم گیری شما را هم افزایش خواهد داد و در همان زمان منجر به تسهیل رشد شخصی شما خواهد شد.

  1. رهیافت کازین[4]: هدف قرار دادن پیشرفت 1 درصدی و نه پیشرفت کامل

استو جابز  معتقد است که رشد شخصی یک فرآیندی است که مربوط به کل طول زندگی می باشد. به طور قطع کمال گرایی یک بخش مهمی می باشد که اهمت خودش را دارد، ولی باید از آن اجتناب کنید، چرا که ممکن است در مواری همانند نبوغ خلاقیت به خودتان و افراد موجود در اطرافتان آسیب برساند.

در صورتی که اصرار به کمال گرایی منجر به آسیب رساندن به شما شود، بهترین کاری که می توانید انجام بدهید عبارت از تغییر تمرکز بر روی موارد پیشرفت خودتان به جای کمال گرایی می باشد تا در نتیجه آن بتوانید از احساس دلسردی اجتناب کنید. در حقیقت کمال گرایی می تواند تاثیرات مضر قابل توجهی بر روی سلامت روانی شما داشته باشد.

به منظور بدست آوردن یک ایده مناسب، فرض کنید که استاد هستید و باید یک خوشنویسی داشته باشید. شما با برداشتن یک خودکار برای نوشتن متوجه خواهید شد که این کار سخت تر از حالتی می باشد که به نظر می رسد. هدف شما برای به دست آوردن سطح عالی در موردی که رویای شما بود، به طور ناگهانی به یک ترس تبدیل می شود و ممکن است که از تصمیم اولیه تان منصرف شوید و تسلیم شرایط باشید.

اولین کاری که باید انجام بدهید عبارت از ارزیابی کردن شرایط واقعی می باشد. بپذیرید که شما در طول یک شب نمی توانید به یک متخصص خوشنویسی تبدیل شوید. با این وجود در صورتی که به صورت روزمره تمرین کنید، مهارت های شما به صورت تدریجی پیشرفت خواهد داشت. تصورات ذهنی خودتان را تغییر بدهید و پیشرفت یک درصدی نسبت به روز قبل را به عنوان هدف خودتان قرار بدهید که به عنوان رهیافت کایزن[5] شناخته می شود. تغییرات کوچک ولی مثبت در حال پیشرفت در نهایت باعث خواهند شد که شما به هدف مورد نظر خودتان برسید.

استفن کاوی[6] معتقد است که "در مورد خودتان شکیبا باشید. رشد شخصی یک پیشنهاد می باشد؛ این یک زمینه مقدسی است. سرمایه گذاری بزرگ تری نسبت به این مورد وجود ندارد."

  1. یک روزنامه نویسی را شروع کنید و عادت های روزمره خودتان را پیگیری کنید

سوالی که در این زمینه مطرح می شود عبارت از این است که به چه نحوی می توانید تشخیص بدهید که در حال پیشرفت هستید؟ رایدر کارول[7] معتقد است که "ما به صورت ناگزیری در یک زمان خاص با موارد زیادی مواجه هستیم که در نهایت منجر به کم عمق شدن توجه ما نسبت به موارد مختلف می شود و نمی توانیم توجه مناسبی نسبت به آنها داشته باشیم. این حالت به عنوان مشغول شدن شناخته می شود. با این وجود مشغول شدن همانند خلاق بودن نمی باشد."

پاسخ سوال مطرح شده ساده می باشد. همه موارد در حال وقوع را در یک روزنامه واقعی یا الکترونیکی ثبت کنید. هر چیزی که اندازه گیری می شود، انجام خواهد شد. اندازه گیری و مستند سازی روتین به شما کمک خواهد کرد تا شکاف ها و ایراداتی را شناسایی کنید که منجر به ممانعت شما از دستیابی به اهدافتان می شود.

برای مثال شما می توانید یک نمودار خطی بکشید تا وزن خودتان و همچنین مصرف کالری های مورد نیاز خودتان و فعالیت های فیزیکی روزمره صورت گرفته خودتان را مشخص کنید، در نتیجه آن مواردی را که برای دستیابی به اهداف تناسب اندامی شما مناسب و مضر می باشد را می توانید مشخص کنید.

همچنین از روزنامه خودتان می توانید برای ایجاد یا از بین بردن یک عادت استفاده کنید. مطالعات صورت گرفته نشان داده است که این کار حداقل به انجام دادن کارهای مربوط به ایجاد یک عادت به مدت حداقل 66 روز مستمر نیاز دارد – یک کاری که بدون نیاز به به یک عزم راسخ می تواند به یک مورد عادی تبدیل شود.

ساده ترین روش برای پیگیری کردن عبارت از یک نوع جدولی می باشد که در آن فعالیت های در حال انجام را در ستون سمت چپ می نویسید و روزهای هفته را در ستون دیگر می نویسید. در هنگام لیست کردن یک فعالیت، همه موارد جزئی را مشخص کنید. برای مثال نوشتن "نوشیدن 2 لیتر آب" بهتر از نوشتن "نوشیدن آب" می باشد.

 

  1. انتقال دهنده های عصبی مربوط به خوشحالی را به سطح حداکثری برسانید

همزمان با اینکه شما در به دست آوردن رشد شخصی پیشرفت می کنید، جشن گرفتن پیشرفت های کوچک را در حین برخورد مناسب با خودتان فراموش نکنید. این مورد نباید به صورت افراطی صورت بگیرد. به جای اینکه در خوردن بستنی مورد دلخواه خودتان افراط کنید، سعی کنید که یک پیک نیک در کنار دریاچه داشته باشید یا موارد دلخواه خودتان را خریداری کنید و بدون مرتکب شدن به کارهای زشت پیشرفت کنید و از خودتان قدردانی کنید.

جشن های کوچک می توانند منجر به تقویت انتقال دهنده های عصبی – سروتونین و دوپامین[8] - شوند که منجر به خوشحالی شما می شوند. سروتونین از طریق بهبود حالت روانی کلی شما تاثیر می گذارد، در حالی که دوپامین به عنوان یک محرک مثبتی عمل می کند که در دستیابی به اهدافتان به شما کمک می کند، به نحوی که شما می توانید همچنان به قدردانی بعدی علاقمند باشید. این دو انتقال دهنده عصبی را به کار بگیرید و از مزایای آن استفاده کنید.

افتخار کردن به خودتان در مسیر پیشرفتی که داشتید، اهمیت زیادی دارد. در حالت کلی باید در نظر داشته باشید که یک خانه در یک روز ساخته نمی شود و موفقیت نمی تواند فقط در طول یک شب به دست بیاید.

  1. حمایت های اجتماعی مورد نیاز خودتان را به دست بیاورید

احتمالا این حرف را شنیده اید که شما حالت میانگین 5 فردی هستید که بیشترین زمان خودتان را با آنها صرف می کنید. یک تحقیق علمی این نظریه را اثبات کرده است – شما حالت میانگین تمامی افرادی هستید که در کنار شما قرار دارند.

اهداف پیرامون شما نقش مهمی را در مسیر به دست آوردن رشد شخصی مستمر شما دارند، چرا که آنها به صورت مستقیم و ناخودآگاه بر روی ویژگی ها و عواطف شما تاثیر می گذارند. افرادی که فضای عاطفی مثبتی را برای شما ایجاد می کنند، می توانند فواید مختلفی برای شما داشته باشند. صرفنظر از اینکه حمایت اجتماعی شما را به سمت بهتر بودن سوق می دهد، ولی حالت مثبت داشتن این حمایت اجتماعی می تواند برای شما از بین برود.

هنز اف هسن[9] معتقد است که "افراد منجر به الهام بخشیدن به شما می شوند، یا اینکه منجر به تخلیه (انرژی) شما می شوند. آنها را عاقلانه انتخاب کنید."

در صورتی که افراد موجود در زندگی شما، ارزش های که منجر به پیشگیری از شما می شوند یا منجر به الهام بخشیدن به شما می شوند را به اشتراک نگذارند، در اینصورت چه کاری باید انجام بدهیم؟

شما می توانید به گروه های آنلاین بپیوندید و یا انجمن های محلی را پیدا کنید – هر دوی این موارد به راحتی و از طریق جستجو کردن در گوگل پیدا می شوند. برای تبادل دانش و عقاید، تقویت انگیزه یا انتقال موارد مثبت از پلت فرم های خودتان استفاده کنید.

حذف کردن دوستان منفی را به عنوان یک ماموریت در نظر بگیرید و اطراف خودتان را با افرادی پر کنید که قدردان موفقیت های کوچک شما می باشند. در برخی مواقع شناخت این مورد که دوست شما عامل موفقیت شما می باشد، می تواند دلیل مناسبی برای ادامه دادن دوستی با وی باشد. یک حمایت اجتماعی منجر به تسریع رشد شما خواهد شد و کار شما را یک مقداری تسهیل خواهد کرد.

  1. خوشحالی را در موارد کوچک پیدا کنید

علم ثابت کرده است که گرایش به قدردانی اهمیت برابری با ارزش های اخلاقی دارد. ولی در زمانی که شما لحظات سختی داشته باشید، قدردانی کردن از اتفاقات مثبتی که در زندگی شما صورت می گیرند می تواند سخت باشد. همزمان با اینکه خودتان را در تفکرات منفی غرق می کنید، پیشرفت به سمت جلو به یک مورد تقریبا غیرممکنی تبدیل خواهد شد.

حتی در صورتی که بنظر برسد هیچ مورد مناسبی در حال حاضر برای شما صورت نمی گیرد، نوشتن یک خط قدردانی در طول هر روز می تواند شما را ترغیب کند تا خوشحالی را در موارد کوچک پیدا کنید. مواردی از قبیل وجود داشتن شرایط ترافیکی و آب و هوایی خوب، سلام کردن از طرف رئیستان، یک نهار خوشمزه یا علاقمندی نسبت به گربه های خودتان، که عبارت از اتفاقات کوچکی می باشند که تمایل دارید نسبت به آنها بی توجه باشید، مواردی می باشند که ارزش قدردانی کردن را دارند.

علاوه بر این، شما در اغلب مواقع می توانید با گفتن "متشکرم" شروع کنید. چه کسی می داند که شما چه موارد شگفت انگیزی را می توانید در زندگی خودتان انجام دهید. در حالت کلی همه ما در برخی از جنبه ها به هم مرتبط هستیم.

بیان کردن قدردانی به شما کمک می کند تا احساس بهتری را نسبت به خودتان و زندگیتان داشته باشید. همچنین در زمانی که شما احساس خوبی پیدا کنید، انگیزه بیشتری را برای رشد داشتن به عنوان یک انسان خواهید داشت.

روندا بیرن[10] در این مورد بیان کرده است که "متشکرم یک پلی ما بین شما و رویاهای فعلی شما در زندگی تان می باشد. زندگی شما از طریق تمرین قدردانی و گفتن متشکرم تغییر خواهد کرد."

 

  1. بر روی خود - توجهی تاکید کنید

شاید شما به صورت اشتباه این عقیده را داشته باشید که خود - توجهی مربوط به ایجاد شرایط راحتی برای خودتان می باشد – برای مثال، ولخرجی کردن در خرید یک کیف دستی جدید یا یک داشتن یک دوره درمان چشمه معدنی گران قیمت بعد از انجام دادن مناسب یک کار.

خود – توجهی از طریق بدن و ذهن شما تنظیم می شود. این مورد شامل تغذیه مناسب می باشد تا شما را مطمئن کند که مصرف مواد مغذی بزرگ یا کوچک شما مطابق با موارد توصیه شده می باشد و خواب مناسبی را در طول شب خواهید داشت.

در صورتی که تنها فعالیت فیزیکی شما در طول روز عبارت از بیرون بردن زباله باشد، در این صورت باید یک برنامه ای را برای بازی کردن در نظر بگیرید. نکته کلیدی عبارت از انتخاب یک ورزشی می باشد که منجر به لذت بردن شما شود. این ورزش می تواند شامل پیاده روی در پارک، شنا یا شرکت کردن در کلاسهای پایلت یا کیک بوکسینگ می باشد. ورزش منظم می تواند منجر به کاراتر شدن عملکرد مغزیتان شود و به شما کمک می کند که زندگی طولانی تری داشته باشید.

به یاد داشته باشید که: یک بدن سالم و یک مغز هوشیار در به دست آوردن رشد شخصی مستمر شما مفید خواهد بود.

توصیه نهایی

مسیری را مشخص کنید که برای شما مناسب می باشد. شما می توانید در افراد دیگر به دنبال پیدا کردن موارد الهام بخشی باشید، ولی به یاد داشته باشید که باید قدردان مسیر خودتان باشید.

نسبت به خودتان مهربان باشید، چرا که این کار منجر به ایجاد انگیزه در شما برای حرکت به سمت رشد و پیشرفت شخصی می شود. در نهایت باید در نظر داشته باشید که این یک برنامه مربوط به کل طول زندگی می باشد. آیا آمادگی لازم را برای این سفر (برنامه) دارید؟

سایت مرکز مشاوره مشاورانه این امکان را فراهم کرده است که تست شخصیت 210 سوالی را به صورت رایگان انجام دهید.

 

منبع: مشاوره آنلاین مشاورانه

 

 


[1] Bill Gates

[2] Idries Shah

[3] Gene Luen Yang

[4] Kaizen

[5] Kaizen Approach

[6] Stephen Covey

[7] Ryder Carroll

[8] Serotonin and dopamine

[9] Hans F Hasen

[10] Rhonda Byrne